REZYDENCJA - LABORATORIUM
Czytaj więcej +
Zwiń -

Rezydencje w Teatrze Fredry
 

Teatr powinien być miejscem, w którym dochodzi do dialogu transkulturowego, bez ograniczeń etnicznych i geograficznych. Dlatego nasz ośrodek otwiera program rezydencji i zaprasza artystów z całego świata stając się laboratorium sztuki. Wymiana doświadczeń, myśli, idei i umiejętności pozwala na rozwój, którego efektem jest zwiększanie kreatywności i wrażliwości zarówno u twórców jak i widzów gnieźnieńskiego Teatru.

 

 

Teatr Fredry otwiera kolejny rozdział w swojej historii, rozpoczynając cykl rezydencji artystycznych

 

Ta formuła, z powodzeniem funkcjonująca w kulturze wielu krajów świata, nie tylko w dziedzinie teatru, ale również szeroko pojętych sztuk wizualnych, muzyki, tańca itp., jest inicjatywą pionierską na gruncie polskiej sceny repertuarowej. Otwieramy się na nową, zróżnicowaną ekspresję sceniczną, odmienną wrażliwość, poszukiwania twórcze, na młodych, debiutujących artystów z całego świata.
Chcemy, aby nasz Teatr, stając się swoistym laboratorium sztuki, miejscem transkulturowego dialogu bez ograniczeń etnicznych i geograficznych, wyraźnie zaistniał nie tylko w perspektywie ogólnopolskiej, ale również międzynarodowej. Aby młodzi, wschodzący twórcy mogli właśnie w Gnieźnie znaleźć swoją szansę opowiedzenia o tym, co ich interesuje w teatrze, co ich interesuje w życiu,
a wymiana doświadczeń, myśli, idei i umiejętności pozwoliła na rozwój, którego efektem będzie zwiększanie kreatywności i wrażliwości zarówno twórców, jak i widzów gnieźnieńskiego Teatru.
 
Program rezydencji artystycznych współpracuje z lokalnymi organizacjami i instytucjami artystycznymi i edukacyjnymi, stwarzając warunki dla kreatywnej wymiany poglądów, doświadczeńi dzielenia się umiejętnościami. Platformą działań są zarówno wykłady, seminaria, warsztaty, spektakle, jak i mniej formalne spotkania z lokalnymi przedstawicielami świata kultury i sztuki, umożliwiające rezydentom nabycie bezpośrednich doświadczeń kulturowych.

 

Rezydencje 2016/2017
Czytaj więcej +
Zwiń -
To już czwarta Rezydencja Artystyczna realizowana przez gnieźnieński Teatr. To stały cykl  międzynarodowych spotkań dedykowanych młodym artystom. Tym razem do Gniezna zawitali inscenizatorzy z Sankt-Petersburga, którzy pracowali nad tekstem jednego z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy polskich. „Piaskownica” opowiada o tym, jak trudno jest  porozumieć się z drugim człowiekiem, nawet wówczas, gdy jest on najbliższą nam osobą.
 
Jewgienia Boginska, zaproszona w tym roku przez Teatr Fredry w Gnieźnie do artystycznej współpracy, tegoroczna absolwentka tamtejszego Rosyjskiego Instytutu Sztuk Scenicznych,  uczennica światowej sławy inscenizatora Wieniamina Filsztyńskiego przygotowuje spektakl wspólnie ze scenografem Ilszatem Wildanowem. Autorem muzyki jest Sasza Raskin mieszkający na co dzień w Boulder w Stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych – uznany multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, współpracujący z muzykami na całym świecie. Reżyseria świateł jest dziełem Łukasza Błażejewskiego – po raz drugi pojawiającego się w Teatrze Fredry w Gnieźnie – w roku 2014 stworzył oprawę scenograficzną spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?”.
 
W spektaklu zobaczyć będzie można Martynę Rozwadowską, Macieja Hązłę oraz debiutujących na gnieźnieńskiej scenie studentów IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Kamilę Banasik i Jana Niemczyka. 
 
Tegorocznym Rezydencjom Artystycznym  przyświeca refleksja o rozmijających się oczekiwaniach dwojga ludzi, wpajanych od dzieciństwa wzorcach uczuciowych, dojrzewaniu do relacji i odpowiedzialności za nią, inicjacji w dorosłość, a także o miłości w kontekście przemijania.
 
Rezydencje artystyczne 2015/2016
Czytaj więcej +
Zwiń -
Mea Maxima Culpa
 
Motywem przewodnim rezydencji 2015/2016 jest problem winy  - Mea Maxima Culpa - pojmowany w wielorakim aspekcie, również jako grzech zaniechania. Przyjęcie odpowiedzialności za to co zrobiliśmy, ale też za to, czego nie uczyniliśmy dla  siebie, dla innych, dla naszego miasta, społeczności, kraju. Za niewykorzystane szanse, za lekceważenie, porzucenie. 
 
Nowojorski reżyser Joseph Hendel, potomek w trzecim pokoleniu litewskich Żydów, w napisanej przez siebie sztuce „Hotel pod Wesołym Karpiem” spojrzy w zupełnie odmienny sposób na wzajemne stosunki społeczności polskiej i żydowskiej, na grę stereotypów, na winy popełnione i niepopełnione. Na świat, którego nie ma (w Gnieźnie zakończył się pewnego listopadowego dnia 1939 roku), ale ciągle w nas żyje i boli. Premiera spektaklu z motywem Mea Maxima Culpa w tle - 5 grudnia 2015 roku.
 
"Hotel pod wesołym karpiem"
 
Holokaust, antysemityzm, syjonizm, rozliczanie traum z przeszłości, odwieczne resentymenty, gra wytartych i banalnych stereotypów. „Prawdziwi Polacy” i izraelscy nacjonaliści,  dawni ubecy i współcześni biznesmeni,  kibole i amerykańskie feministki o rodowodzie prosto z małopolskiego sztetłu. Zgromadzeni pod dachem „Hotelu pod Wesołym Karpiem” w Oświęcimiu, wrzącym tyglu różnorodnych emocji. Ale potraktowani przez autora w sposób totalnie zaskakujący, nieoczywisty i nieoczekiwany.
 
Czy potrafimy śmiać z tematów, które od lat są w polskiej kulturze bądź tematem tabu, bądź też pozostają zarezerwowane dla tonacji martyrologii i patosu? Czy możemy dziś śmiać się z Żyda? I czy amerykańsko-żydowski czarny humor rodem z filmów Mela Brooksa i Woody Allena, często niewybredny, ale też piekielnie inteligentny i złośliwy, znajdzie wielbicieli wśród polskich teatromanów? Nowojorski reżyser i dramaturg Joseph Hendel, potomek w trzecim pokoleniu litewskich Żydów, na scenie Teatru Fredry reżyseruje własną sztukę „Hotel pod Wesołym Karpiem”. To kolejna Rezydencja Artystyczna w Teatrze Fredry i kolejny pretekst do rozmowy  o tematach istotnych. Ale oglądanych z dystansu, okiem ironicznego obserwatora.
 
 
Rezydencje artystyczne 2014/2015
Czytaj więcej +
Zwiń -
Niewidzialni
 
Rezydencje artystyczne 2014/2015
 
Tegoroczne rezydencje poświęcamy NIEWIDZIALNYM. Ludziom żyjącym wśród nas – niedostrzeganym, przezroczystym, pozornie nikomu niepotrzebnym i… bardzo samotnym. Tęskniącym za tym, aby być dla kogoś, być po coś. Wycofującym się z aktywności życiowej z powodu biedy, starości, dysfunkcji psychofizycznych. Albo wprost przeciwnie – zatracających się w szaleńczej, katorżniczej pracy, za którą nierzadko zapłatą jest wyzysk i poniżenie.
Rozejrzyjmy się wokół siebie – na pewno spotykamy ich na co dzień.

 

A może sami nimi jesteśmy?
 
 
Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci
 
Na kanwie lokalnej średniowiecznej legendy powstaje w naszym Teatrze niezwykły spektakl/koncert, będący zwieńczeniem realizowanego przez poznańskie Stowarzyszenie Edukacyjne MCA projektu 5 zmysłów. Ekspresja.
5 zmysłów to największy w Polsce projekt kulturalno-edukacyjny adresowany do osób niepełnosprawnych. Tegoroczna, czwarta już edycja projektu, realizowana jest z myślą o osobach mających, z racji swej alternatywnej motoryki i sensoryki, utrudniony dostęp do wydarzeń związanych z teatrem i tańcem.
Spektakl Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci realizuje na gnieźnieńskiej scenie Rafał Urbacki, sam niegdyś zmagający się z problemem niepełnosprawności, przy współpracy ukraińskiego rezydenta - Wołodymira Worobiowa. Wybór artysty pochodzącego z kraju, który w ostatnim czasie dobrze poznał smak porzucenia i wykluczenia, nie jest bynajmniej przypadkowy.
Tekst scenariusza, będący plonem wspólnych poszukiwań twórczych realizatorów spektaklu, opracowuje literacko Artur Pałyga, scenografia jest dziełem Maryny Wyszomirskiej, autorem muzyki jest Piotr Bajzel Piasecki. Na scenie zobaczymy zarówno aktorów Teatru Fredry, jak i artystów niepełnosprawnych ruchowo oraz uczestników warsztatów twórczych organizowanych w ramach projektu 5 zmysłów w całej Wielkopolsce.
Chcemy, aby w wyniku wspólnej pracy powstała nowa jakość kulturowa, mająca na celu budowanie postaw przyczyniających się do eliminacji z życia społecznego i kulturalnego wszelkich objawów dyskryminacji i wykluczenia.
 
 
Patronat honorowy nad spektaklem objęła Ambasada Ukrainy w Polsce.
 

 

Ekspresja. 5 zmysłów

 

Projekt „5 zmysłów ” jest pierwszą w Polsce inicjatywą edukacyjno-artystyczną dedykowaną szerokiej społeczności osób z niepełnosprawnością, organizowaną już po raz czwarty przez Stowarzyszenie Edukacyjne MCA i More Than One Production.

Tegoroczna edycja „5 zmysłów - Ekspresja” skupiona jest wokół sztuki teatru i obejmuje w swoim programie liczne warsztaty teatralne i ruchowe, spektakle, pokazy pracy warsztatowej, projekcje filmów, wykłady, dyskusje oraz wiele innych zdarzeń kulturalnych z udziałem osób z niepełnosprawnością bądź też im poświęconych. Głównym celem inicjatywy „5 zmysłów. EKSPRESJA" jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu z powodu niepełnosprawności, a także promowanie postawy zaangażowanego uczestnictwa w życiu kulturalnym kraju.

Projekt jest współfinansowany ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz Funduszu Promocji Twórczości ZAiKS. Głównym Mecenasem Projektu jest Bank Zachodni WBK S.A. Projekt sponsorowany jest również przez Dalkia S.A.

 

 
 
 
Spowiedź masochisty
 
Kolejną rezydencją realizowaną na scenie Teatru Fredry będzie projekt powstały we współpracy ze szkołą teatralną w São Paulo (São Paulo Escola De Teatro. Centro De Formaçáo Das Artes Do Palco). Nasza inicjatywa wpisała się
w realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego program rozwoju kulturalnego Wielkopolski, w ramach projektu Budzik Kulturalny i rozpoczęła się od wizyty studyjnej w Gnieźnie i Teatrze Fredry grupy brazylijskich kuratorów sztuki.
Zaproszeni przez nas brazylijscy artyści: Aline Negra Silva - reżyser i Felipe de Oliveira – scenograf, przez dwa miesiące pracować będą wraz z aktorami, zapoznając ich z oryginalnym operowaniem przestrzenią sceniczną, subiektywnym pojmowaniem roli poszczególnych komponentów dzieła teatralnego w procesie twórczym oraz nowymi metodami pracy z aktorem.
Efektem tej laboratoryjnej pracy będzie multimedialny spektakl wg dramatu Romana Sikory Spowiedź masochisty, w przekładzie Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Elżbiety Zimnej.

 

Przejmująca, ale też groteskowo-ironiczna i nieodparcie śmieszna opowieść o współczesnych niewolnikach, pariasach czasu globalizacji, o kryzysie jednostki i społeczeństwa w rozkwitającym kapitalizmie.
 
[…] Jak likwidować odpady, toksyczne, mieliśmy. I nic do tego. Nie dali. Narzędzi żadnych. Ani wskazówek.
No bo po co narzędzia? Drogie są. A pracodawca biedny jest. Bo kryzys, przecież. Beczkę po prostu postawili. Przede mną. Dym jeszcze szedł. Z tego. I bulgotało. I „likwidujcie” mówią. No i co? Co z tym robić? Co niby miałbym z tym robić? No to żreć, zacząłem, to. Chlać. Bo niby co innego? Robić? Z tym? W pierwszej chwili
to myślałem, że się rozpuszczę. Że się normalnie rozpuszczę. A ten chiński debil, to zaczął po mnie małpować.
I też żreć i chlać zaczął. Ten syf. Inni się woleli poddać. Albo ich to zeżarło. Na paćkę.
Roman Sikora Spowiedź masochisty
 
Pan M. jest masochistą. Rzucając się wraz z nim w podróż w poszukiwaniu nowych doświadczeń odkryjemy, nie bez odpowiedniej dozy dobrego humoru, że jego wyprawa jest skutkiem nie tylko frustrującego braku seksualnej satysfakcji ale też rozczarowań związanych z beznadziejnymi warunkami pracy. Poprzez śmiech sztuka odkrywa niuanse relacji poddania i dominacji, także w szerszym, socjopolitycznym i ekonomicznym kontekście.
 
 
Patronat honorowy nad spektaklem objęła Ambasada Brazylii w Polsce.
 
 
R
E
P
E
R
T
U
A
R

repertuar repertuar
Październik
Listopad
Pobierz repertuar (PDF)
N
1
PN
2
WT
3
ŚR
4
PI
6
SB
7
N
8
PN
9
WT
10
ŚR
11
CZ
12
PI
13
SOLARIS 19:00
SB
14
SOLARIS 19:00
N
15
SOLARIS 18:00
PN
16
WT
17
ŚR
18
CZ
19
PI
20
SOLARIS 19:00
SB
21
N
22
SOLARIS 18:00
PN
23
WT
24
GNIAZDO 9:00 11:00
ŚR
25
GNIAZDO 9:00 11:00
CZ
26
GNIAZDO 9:00 11:00
PI
27
SB
28
N
29
PN
30
WT
31
ŚR
1
CZ
2
PI
3
SB
4
MEWA 19:00
N
5
MEWA 18:00
PN
6
WT
7
ŚR
8
CZ
9
PI
10
SB
11
N
12
PN
13
WT
14
ŚR
15
CZ
16
LISTOPAD 10:00
PI
17
LISTOPAD 10:00
SB
18
LISTOPAD 19:00
N
19
PN
20
WT
21
SZPAK FRYDERYK 9:00 11:00
ŚR
22
SZPAK FRYDERYK 9:00 11:00
CZ
23
SZPAK FRYDERYK 9:00 11:00
PI
24
SB
25
MEWA 19:00
N
26
MEWA 17:00
PN
27
WT
28
ŚR
29
CZ
30